سرور مجازی

هزینه

هزینه کمتر متناسب با قابلیت

قابلیت اطمینان

نسخه پشتیبان ، امنیت داده های سرور مجازی

مدیریت پذیری

نصب ، تغییر و به روزرسانی سریع

استفاده از منابع

امکان استفاده همزمان از منابع چند سرور

مقایسه سرور اختصاصی و مجازی

تفاوت سرور اختصاصی با سرور اختصاصی مجازی به معنای کلمه "مجازی" باز می گردد.
در سرور اختصاصی کاربر به منابع بالای سخت افزاری نیاز دارد و پلان های سرویس اشتراکی و مجازی برای ایشان کافی نیست. بازدید کننده بالا، مصرف بالای Ram و CPU در پردازش های سنگین وب سایت ، ارسال ایمیل با تعداد بالا ، نیاز به نصب نرم افزار های خاص یا پر مصرف و لایسنس آنها و .... مواردی که باعث می شود کاربران سرورهای اختصاصی را انتخاب کنند.
همانطور که از نام سرویس مشخص است یک سرور با مشخصات سخت افزاری مشخصی در اختیار یک کاربر قرار می گیرد و می تواند با دسترسی ریموت برای مدیریت کامل منابع سخت افزاری و نرم افزاری اقدام کند.
در رابطه با نحوه استفاده از سرور نیز خدماتی مانند "مدیریت جامع نرم افزاری " یا "خدمات جانبی مدیریتی" مانند سرویس بکاپ و مانیتورینگ ارائه شده است که کاربران بتوانند از امکانات سرور اختصاصی با دانش فنی در حد سرویس های اشتراکی استفاده نموده و با آسودگی خیال به توسعه وب سایت خود بپردازند.
در سرور اختصاصی مجازی شرایطی ما بین سرویس های اشتراکی و سرورهای اختصاصی ارائه شده است.
در این سرویس یک سرور اختصاصی قدرتمند با منابع سخت افزاری بالا ، از طریق نرم افزارهای مجازی ساز به چندین سرور، اصطلاحا ماشین مجازی تبدیل می شود. از منابع سرور اصلی ، به هر کدام از سرورهای مجازی امکانات سخت افزاری مشخصی تخصیص داده می شود.
لازم به ذکر است انتخاب نرم افزار مجازی ساز تاثیر مهم وبه سزایی در استفاده از منابع به صورت انحصاری داشته و از هم پوشانی مصرف جلوگیری میکند. نرم افزار مجازی ساز Hyper-V این امکان را به سرورهای اختصاصی می دهد که کاربران در استفاده از منابع سخت افزاری سرور به صورت منفک عمل کنند.
در برخی از نرم افزارهای مجازی ساز این مزیت وجود ندارد و عملا منابع سرور اختصاصی به صورت اشتراکی استفاده شده و تا سر حد اختلال روی سرور اصلی استفاده از منابع ادامه خواهد داشت.
سرورهای اختصاصی مجازی اساسا سرویس مناسب کاربرانی که است که منابع سرویس های اشتراکی پاسخگوی ایشان نبوده و از سوی دیگر هزینه های سرورهای اختصاصی و بعضا منابع آنها برایشان زیاد است.
امکان انتخاب Ram و CPU و هارد ، امکان انتخاب سیستم عامل و نصب نرم افزار های مورد نیاز، امکان ارسال ایمیل از ۵۰۰۰ تا ۲۵۰۰۰ ایمیل در روز بسته به نوع سرور اختصاصی مجازی ، از امکاناتی است که منجر به انتخاب سرور اختصاصی مجازی می شود.

امتیاز

امتیاز: 100% - 30 votes
100%

سرور اختصاصی

هزینه

هزینه بیشتر ، منابع بالای سخت افزاری

قابلیت اطمینان

سرویس بکاپ و مانیتورینگ

مدیریت پذیری

دسترسی کامل به سرور و تمامی منابع

امنیت

امنیت بالاتر اطلاعات

کاربرد سرور مجازی

سرورهای مجازی معمولا برای میزبانی هاست، نگهداری فایل ها ، اجرای برنامه های خاص و موارد مرتبط قابل استفاده میباشند. زمانی که بودجه و دانش کافی برای خرید و نگهداری سرور اختصاصی وجود نداشته باشد میتوان از سرورهای مجازی استفاده نمود. در سرور مجازی cpu، رم و هسته بین سرورهای مجازی موجود تقسیم شده و بصورت اشتراکی میباشد .

کاربرد سرور اختصاصی

امنیت در سرورهای اختصاصی بسیار مهم است به همین دلیل باید توسط افراد متخصص مدیریت شود تا سایت ها و فایل هایی که در سرور بارگذاری میشوند از نظر امنیتی و کیفیتی در سطح مناسبی قرار بگیرند .سرور اختصاصی معمولا گزینه ای مناسب در پردازش های بالا و هنگام استفاده از فایل های حجیم است. همچنین سرور از قابلیت های ویژه ای مانند ارتقا ، امنیت بالا ، دسترسی آسان ، قدرت بالا و پشتیبانی برخوردار است .