دامنه , دامنه چیست , ثبت دامنه , خرید دامنه , جستجوی دامنه

دامنه چیست؟

دامین (Domain) یا دامنه به نام اختصاصی سایت برای قابل دسترس بودن در دنیای وب اطلاق می شود.
در واقع نام دامنه همان نام سایت و وجه تمایز آن با سایر وب سایت ها است. هر دامنه از چندین قسمت تشکیل شده است که با نقطه (دات) از هم جدا شده اند. قسمت اول WWW، ماهیت آدرس می باشد. به قسمت دوم نام دامنه (Domain Name)، قسمت سوم پسوند موضوعی یا جی تی ال دی (Generic) و قسمت آخر پسوند کشوری یا سی تی ال دی (Country) می گویند. نام دامنه همان نام سایت است مانند (Webdata) و پسوند دامنه بیانگر نوع سایت شما خواهد بود مانند (ir.) در مورد دامنه ‌های جهانی (جی تی ال دی، این با حرف G به معنی Global) این ترتیب معکوس می‌شود یعنی سی تی ال دی قبل از جی تی ال دی می‌آید مانند ru.com که برای روسیه مورد استفاده قرار می‌گیرد.

امتیاز

امتیاز: 99.82% - 33 votes
100%

استفاده از پسوندها در انتخاب نام دامنه
پسوندهای عمومی (gTLD)
این پسوندها برای ثبت و استفاده عموم و هر نوع کاربری مجاز و قانونی قابل استفاده می باشد. ثبت این دامنه ها توسط شرکت های رجیسترار (Registrar) که توسط ICANN معتبر اعلام شده اند و یا نمایندگی های مجاز آن ها امکانپذیر می باشد. هیچگونه محدودیتی در استفاده از این پسوندها وجود ندارد و در این میان پسوند com. بیشترین متقاضی را دارا می باشد. (com , .net , .org.)
پسوند های ملی یا کشوری (ccTLD)
کشورها می توانند اقدام به درخواست پسوند با کد اختصاری کشور خود (دو حرفی) را نمایند. اداره ، قوانین و نحوه تخصیص این پسوندها در اختیار دولت ها یا مراکز معرفی شده توسط مراجع رسمی هر کشور خواهد بود. کشورهای مختلف می توانند ثبت این دامنه ها را برای سایر ملیت ها آزاد یا محدود نموده و هرگونه رویه خاصی را در این خصوص اتخاذ نمایند. پسوندهای دو حرفی بعضی از ملیت ها با بعضی از کلمات اختصاری تشابه داشته که این کشورها از این فرصت استفاده نموده و به فروش عمومی پسوندها خود اقدام می نمایند. پسوندهایی نظیر ws , .tv , .cc , .fm , .mw , .it. و غیره ... از این قبیل می باشند.
پسوندهای اختصاصی (ویژه)
پسوندهایی که افراد و سازمان های مختلف با فعالیت و کارکرد خاص می توانند بر روی آن ها دامنه ثبت نمایند . ارائه مدارک و رعایت قوانینی خاص در هنگام ثبت و یا در مدت استفاده از این پسوند ها الزامی می باشد . از جمله این پسوند ها biz , .edu , .info , .gov , .int , .pro , .aero, .arpa , .coop, .museum.
دامنه , دامنه چیست , ثبت دامنه , خرید دامنه , جستجوی دامنه
پسوندها توضیحات
.com معروف‌ترین و بیشترین پسوند استفاده شده برای دامنه‌ سایتهاست. com مخفف Commercial به معنای تجاری است. البته بسیاری از سایت‌های همه منظوره نیز از پسوند com استفاده می‌کنند.
.net مخفف واژه Network به معنی شبکه می‌باشد و عموما توسط شرکت‌های ارائه دهنده خدمات اینترنتی و شبکه‌های اطلاع‌رسانی مورد استفاده قرار می‌گیرد.
.org اختصار واژه Organizations به معنی سازمان، تشکیلات‌ می‌باشد و معمولاْ توسط مؤسسات و سازمان‌های غیرانتفاعی که غالباْ فعالیت غیرتجاری (یا حتی تجاری) دارند مورد استفاده قرار می‌گیرد.
.ir نشان دهنده یک سایت مربوط به یک سازمان داخل کشور، یک شخص ساکن ایران یا با تابعیت ایرانی است.
.edu مخفف واژه Education به معنی آموختن دانش می‌باشد و برای مقاصد تعلیمی چون پایگاه‌های آموزشی به کار می‌رود.
.gov اختصار واژه Government به معنی دولت می‌باشد و این پسوند مربوط به نهادهای دولتی است.
.biz مخفف Business به معنی تجارت می‌باشد که خــاص سایت‌های شغلی- تجارتی به ویژه خدمات مربوط به تجارت الکترونیکی، ایجاد گشته است.
.int اختصار واژه International به معنی بین‌المللی می‌باشد که حوزه اینترنتی سازمان‌های بین‌المللی را نشان می‌دهند.
.info اختصار واژه Information به معنی اطلاعات می‌باشد که در سایت‌هایی مورد استفاده قرار می‌گیرد که به نحوی با امر اطلاع‌رسانی در هر موردی، مرتبط می‌باشند. انواع اطلاع‌رسانی در رشته‌هایی مانند علوم، معرفی محصولات، معرفی خدمات و … اختصاص یافته‌اند.
.web پسوند سایت‌هایی که به مباحث Web می‌پردازند.
.name این اولین نوع پسوندی است که خاص افراد (اشخاص حقیقی) ایجاد شده است. در حقیقت کلیه افرادی که به هر منظور شخصی می‌خواهند برای خودشان Website ایجاد کنند می‌توانند از این پسوند استفاده کنند.
.ac پسوند دامنه ملی جزایر آسکنشن (Ascention Islandss) است. اما به دلیل شباهت آن با مخفف کلمه (academic) میتواند در وب سایت های مرتبط با آکادمی مورد استفاده قرار گیرد.
.ws پسوند دامنه ملی کشور ساموا (Western Samoa) است ولی بخاطر شباهت آن با مخفف کلمه (WebSite) مورد توجه فراوان قرار گرفته است و می‌تواند هر نوع وب سایتی را در برگیرد.
.us این نوع پسوند با آنکه مخصوص دامنه ملی کشور آمریکا است ولی بخاطر شباهت آن با مخفف کلمه (us) بمعنی (ما) مورد استقبال قرار گرفته است.
.tv این نوع پسوند با آنکه مخصوص دامنه ملی کشور توالو (Tuvalu) است ولی بخاطر شباهت آن با مخفف کلمه (Television) مورد توجه شبکه‌های تلویزیونی و ماهواره‌ای قرار گرفته است و برای این منظور نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد.
پسوندها توضیحات
.ir این دامنه مخفف IRAN و مختص فعالیت های داخل ایران و ایرانی ها می باشد.
.co.ir این دامنه مختص شرکت های تجاری ثبت شده می باشد.
.net.ir این دامنه مختص شرکت های ارائه دهنده خدمات اینترنت و ISP می باشد.
.org.ir این دامنه مختص شرکت های غیرانتفاعی ، انجمن های علمی و موسسات بین المللی ثبت شده می باشد.
.ac.ir این دامین مختص موسسات آموزش عالی دارای مجوز می باشد.
.sch.ir این دامنه مختص مدارس و موسسات آموزشی تحت نظارت آموزش و پرورش می باشد.
.gov.ir این دامین مختص بخش های اجرایی و وزارتخانه های ایران می باشد.
.id.ir این دامین مختص تابعین ایران می باشد.
دامنه خود را بررسی کنید :
فعال شدن دامنه های تازه ثبت شده در اینترنت
برای دامنه های ccTLD معمولا بین ۱۲ تا ۴۸ ساعت و برای دامنه های gTLD بلافاصله سایت شما روی اینترنت فعال می شود.
تغییر NS های سرویس دهنده دامنه
در هر لحظه از شبانه روز می توان نسبت به تغییر سرویس دهنده Domain اقدام نمود .
مدت زمان ثبت دامنه
مدت ثبت دامنه های (ir.) از ۱ تا ۵ سال و دامنه های بین المللی را از ۱ تا ۱۰ سال می توان تعیین نمود .می توانید قبل از به پایان رسیدن دوره ثبت ، برای تمدید آن اقدام نمایید .
DNS یا Domain Name Server
DNS مخفف عبارت Domain Name Server می باشد نظامی سلسله‌ مراتبی برای نام‌گذاری رایانه‌ها و دیگر منابعی است که به اینترنت یا شبکه‌های دیگر رایانه‌ای متصل می‌شوند. وقتی می خواهید وارد سایتی شوید ، باید آدرس وب سرور آنرا بدانید. آدرس وب سرور با IP مشخص میشود. اما به خاطر سپردن آدرس IP دشوار است. می توان به جای IP از domin name ها استفاده کرد. برای هرIP یک domin name در نظر گرفته شده است. که شما برای دسترسی به سایت موردنظر میتوانید از ip یا آدرس سایت مانند www.Webdata.ir استفاده کنید. در حقیقت DNS ، آدرس های آی پی را به اسامی مشخص و ساده ترجمه می کند. هم domain name و هم IP address، کاربر را به یک وب سرور مشخص هدایت می کند ، اما domain name، هم برای استفاده ، و هم برای به خاطر سپردن به مراتب راحت تر است. بدون DNS کاربرها مجبور هستند برای وارد شدن به هر بخشی از اینترنت از IP address استفاده کنند.
دامنه ها توسط کدام رجیسترار ثبت میشود؟
ثبت Domain های gTLD توسط Resello ، و ثبت دامنه های ccTLD ایران را از طریق مرکز پژوهشگاه دانش های بنیادی ایران (مرکز تحقیقات فیزیک نظری) انجام میشود .
استفاده از پسوند ها در انتخاب نام دامنه
پسوند با توجه به نوع و یا محل فعالیت قابل انتخاب و ضروری می باشد. پسوندهای مجاز و معتبر توسط کمیته مخصوص تایید و تصویب پسوندها یعنی ICANN ، تایید می شوند. این پسوندها از نظر فنی Top Level Domain یا TLD نامیده می شوند.
زیر دامنه (پیشوند) چیست؟
انتخاب پیشوند كاملا اختیاری می باشد ، اما بعضی از پیشوندها بطور پیش فرض برای دسترسی به قسمتها و خدمات خاصی از سایت شما اختصاص داده می شوند . مثلا www. برای دسترسی به صفحات سایت و ftp. برای دریافت و ارسال فایل mail. برای دریافت و ارسال نامه های الكترونیكی و غیره … البته دارنده یك دامنه ، بر روی یك پسوند مجاز به تعریف زیر دامنه ها به تعداد نامحدود می باشد. برای این منظور می بایست با سرویس دهنده سایت خود مشورت نمایید.