پرسش های متداول , سئوالات متداول , پرسش و پاسخ

پرسش های متداول مشتریان و کاربران

همواره پرسش هایی از کاربران و مشتریان گرامی مطرح میگردد، که توسط سایر مشتریان نیز بیشتر مد نظر بوده است. در این راستا، وب دیتا در این قسمت به پاسخگویی به پرسش های متداول پرداخته است.
شما میتوانید موضوع پرسش را تعیین نموده و پاسخ خود را بیابید، در صورت نیافتن پاسخ مورد نظر میتوانید از طریق فرم ارتباط با ما در منوی وب دیتا بخش تماس با ما با کارشناسان بخش پشتیبانی مورد نظر ارتباط برقرار نموده و یا اینکه به صورت تلفنی تماس بگیرید. با مراجعه به منوی وب دیتا بخش تماس با ما اطلاعات تماس را دریافت نمایید. همچنین بخش پشتیبانی panel.webdata.ir نیز بصورت ۲۴ ساعته پاسخگوی شما عزیزان میباشد. فناوری اطلاعات نگاه همواره در کنار شما خواهد بود . در ادامه به برخی پرسش های متداول میپردازیم :
مقدار فضا مورد نیاز وب سایت

این موضوع به عوامل و فاکتورهای متفاوتی بستگی دارد. از آنجایی که مقدار پهنای باند و فضای وب تاثیر مستقیم در تعیین قیمت های هاستینگ دارد این موضوع نیاز به تحمل بیشتری دارد که شما بتوانید بصورت تخمینی مقدار فضا و پهنای باند را مشخص کنید.
مقدار فضا بستگی به طراحی سایت شما دارد. شما می بایست حجم تمامی فایل هایی که سایت شما در بر گرفته است را محاسبه کنید البته همیشه در نظر گرفتن مقداری فضا بیشتر از فضایی که نیاز دارید برای احتمالات لازم است. اگر سایت شما بصورت داینامیک است و از بانک اطلاعاتی استفاده می کنید و هر روز مقدار آن تغییر می کند ، راه دقیقی برای محاسبه فضا وجود ندارد شما باید ابتدا فضایی که فایل های شما اشغال کرده اند را محاسبه کنید و با توجه به فعالیت سایت خود و تعداد بازدید کننده سایت فضایی بیشتر از فضای محاسبه شده (جهت بانک های اطلاعاتی) در نظر بگیرید.

تفاوت هاست استاندارد و حرفه ای
هاست حرفه ای هاست استاندارد
ظرفیت تعداد سایت بر روی یک سرور
۲۰۰ - ۱۵۰
تعداد سایت بر روی یک سرور
۲۰۰۰ - ۲۵۰
منابع اختصاص منابع بیشتر به تعداد کاربران کمتر اختصاص منابع کمتر به تعداد کاربران بیشتر
عملکرد استفاده منابع کمتر و بازدهی بیشتر استفاده منابع و بازدهی متعادل
بک آپ و ریستور از سرورها به صورت هفتگی بک آپ گیری می شود و در صورت درخواست امکان ریستور بک آپ وجود دارد از سرورها به صورت ماهانه بک آپ گیری می شود و امکان ریستور بک آپ وجود دارد
سخت افزار تخصیص منابع سخت افزاری بیشتر از قبیل RAM ، CPU و ... تخصیص منابع سخت افزاری متعادل
فاکتورهای اساسی در انتخاب پلان مناسب

• نوع سایت
در انتخاب هاست باید به نوع برنامه نویسی سایت و حتی نوع نیاز شما به بانک اطلاعاتی توجه زیادی صورت گیرد.
• اهمیت سایت
برای سایت های مهم یا با حجم اطلاعات بالا ، میزان در اختیار داشتن فضای کافی میزبانی وب یک امر مهم و اساسی به شمار می آید.
• امنیت سایت
سرورهای اختصاصی از نظر امنیتی و پایداری سرویس ها به هیچ وجه قابل مقایسه با سرور های مشترک نیستند. هر سرویس عمومی و اضافی نصب شده روی سرورهای مشترک و هر سایت دیگر روی آن سرور می تواند یک کانال ورودی برای هکرها باشد.
• ترافیک سایت
توجه شود که حجم و انبوه درخواست ها روی سرور ، پایداری و سرعت آن را قطعاً کاهش خواهد داد.

نحوه اختصاص فضای میزبانی یا هاستینگ

با خرید یک اکانت میزبانی وب از هاست مورد نظر ، یک نام کاربری و رمز عبور به شما اختصاص داده خواهد شد که توسط آن می توانید به پنل اختصاصی هاستینگ خود وارد شوید و در واقع به بخشی از یکی از سرور های هاست دسترسی پیدا خواهید کرد. با برقراری اتصال شما فایل هایتان را به سرور هاست آپلود می کنید و در نتیجه وب سایت شما در اینترنت به نمایش درخواهد آمد.

انتقال دامنه های بین المللی com/net/org/info/biz

اساسا دامنه های بین المللی به ۲ روش عمده قابل انتقال به شرکت دیگر هستند. بسته به اینکه شرکت مبدا ثبت کننده دامنه و شرکت مقصد که می خواهید دامین به آن منتقل شود از یک رجیسترر )شرکت بین المللی طرف قرارداد ICANN ( خدمات خود را دریافت کنند یا نه؛ انتقال دامین میتواند با جابجایی (MOVE) یا انتقال (TRANSFER) انجام شود. این دو روش با یکدیگر تفاوت داشته و هر کدام مراحل و شرایط خاص خود را دارد.
شرکت های خارجی متنوعی مسئول ثبت دامنه ها هستند، مانند Directi، OnlineNIC، Enom و ... شرکت های ایرانی که دامنه ها را به ثبت می رسانند، نماینده یک یا چند شرکت از این دست هستند. برای مثال شما دامنه خود را با شرکت مفید به ثبت رسانده اید و الان قصد دارید دامنه را به شرکت وب دیتا انتقال دهید. به طور مثال اگر دامین توسط Directi ثبت شده و هر دو شرکت مفید و وب دیتا نماینده شرکت خارجی Directi باشند، به انتقال دامنه شما اصطلاحا جابجایی یا Move کردن گفته می شود (به معنی جابجایی دامین در پنل ۲ کاربر) که برای اینکار نیاز به پرداخت هزینه ترنسفر به شکل مرسوم (انتقال دامین بین ۲ رجیسترر متفاوت) نیست، و البته تمدید خودکار دامین هم با این جابجایی انجام نمی شود مگر اینکه کاربر هزینه تمدید را بپردازید.
در صورتیکه شرکت ثبت کننده دامین فعلی شما نماینده رجیسترار OnlineNIC یا هر رجیسترر دیگر غیر از Directi بوده و دامین با آن رجیسترر ثبت شده باشد و کاربر تمایل دارد سرویس دهنده دامنه ازین پس وب دیتا که نماینده Directiاست باشد، به این تغییر انتقال دامنه یا Transfer گفته می شود که این جابجایی شامل هزینه یکساله دامین است و همراه با ترنسفر دامین کاربر یک سال هم تمدید می گردد.

اطلاع از وضعیت ثبت شدن یا نشدن Domain مورد نظر

برای دامین های ccTLD در سایت nic.ir در قسمت http://www.nic.ir/Whois با وارد کردن نام دامین و کد امنیتی از وضعیت ثبت و مشخصات مالکیت Domain مطلع شوید.
برای دامین های gTLD در سایت onlinenic.com در قسمت http://onlinenic.com/domain-whois با وارد کردن نام دامین و کد امنیتی از وضعیت ثبت و مشخصات مالکیت Domain مطلع شوید.

ارتباط دامنه ( Domain ) با میزبانی وب ( Web Hosting )
Domain نامی است که شما برای سایت خود انتخاب می کنید و Web Hosting میزبانی است که به Domain شما سرویس دهی می کند ، مانند اختصاص فضا ، Email و ...
SSD چیست؟

SSD از نظر کارکرد همان کاری را انجام می دهد که یک هارد درایو انجام می دهد اما داده ها در قطعات الکترونیکی متصل بهم ذخیره می شوند که حتی پس از قطع شدن برق نیز فایل ها حفظ می شوند.

HDD چیست؟

HDD ها درایو های سنتی مغناطیسی ذخیره سازی اطلاعات می باشند. در این نوع دیسک ها می بایست هدهای خواندن/نوشتن هنگام چرخش صفحه ی مغناطیسی به داده ها دسترسی داشته باشند.

مقایسه SSD و HDD
قیمت
با توجه به استفاده هارد درایوها از تکنولوژی قدیمی ، هزینه SSD ها بسیار بیشتر از هارد درایو ها می باشند.
میزان فضا
با وجود اینکه SSD ها تا 4 ترابایت هم عرضه شده اند اما بسیار نادر و گران قیمت می باشند . معمولا در کامپیوترهای امروزی حافظه ای بین 500 گیگابایت تا 1 ترابایت استفاده می شود در حالیکه به علت قیمت بالای SSD این ظرفیت ها به میزان 128 گیگابایت نازل شده اند.
سرعت
یک کامپیوتر مجهز به SSD می تواند در کمتر از 1 دقیقه و حتی در برخی مواقع چند ثانیه بوت شود. یک هارد درایو نیاز به زمانی دارد تا به چرخش درآمده و به قسمتی چرخش کند که داده در آن ذخیره شده این پروسه باعث کندی بسیار زیاد هارد درایو ها می شود.
Fragmentation
هنگامیکه هارد درایو ها پر می شوند ممکن است باعث شود که داده های بزرگ به صورت تکه تکه در دیسک پخش شوند که این منجر به بروز موردی با نام Fragmentation می شود. SSD ها این مشکل را نداشته و به علت اینکه هد فیزیکی را ندارند داده ها می توانند هرجایی ذخیره شوند بدون اینکه در عملکرد SSD تاثیری بگذارند.
استقامت
SSD هیچ قسمت متحرکی ندارد بنابراین احتمال اینکه داده های شما را سالم نگهدارد می تواند بیشتر از هارد درایوها باشد.

در دسترس بودن
هارد درایوها بیشتر در دسترس بوده و در سیستم های قدیمی استفاده می شوند اما محبوبیت SSD ها در حال افزایش و می توانند به صورت کامل جای هارد درایو ها را بگیرند.
اندازه دیسک
SSD ها به علت الکترونیکی بودن می توانند در اندازه های به نسبت کوچکتری ساخته شوند.
نویز
حتی جدیدترین و سریعترین هارد درایوها نیز اندکی نویز تولید می کنند در حالیکه SSD ها به علت اینکه مکانیکی نیستند در واقع هیچ صدایی تولید نمی کنند.
دریافت حداکثر کارایی از سرور

دوبرابر کردن حافظه پنهانی
حافظه پنهان یا کش در پردازنده وظیفه کاهش تاخیر دسترسی پردازنده به حافظه RAM را دارد و تا حد امکان داده هایی را که مکررا مورد استفاده قرار می گیرند در لایه های خود نگه میدارد تا پردازنده مجبور نباشد آنها را مجدد از حافظه RAM بخواند. حافظه کش بسیار سریعتر از حافظه RAM است و به صورت تجربی افزایش آن دو برابری آن می تواند حدود 5 درصد عملکرد پردازنده را افزایش دهد.

دو برابر کردن تعداد هسته ها یا پردازشگرها
افزایش تعداد هسته ها این امکان را به پردازنده می دهد تا بتواند همزمان برنامه های چند گانه ای را پردازش کند. بطور کلی افزایش دو برابری تعداد پردازنده های فیزیکی می تواند تا 50 درصد سرعت پردازش را بهبود بخشد، و در نهایت کارکرد کلی سرور بطور متوسط تا 25 درصد افزایش خواهد یافت.

افزایش فرکانس پردازنده
هر چه مقدار فرکانس پردازنده بیشتر باشد فرامین بیشتری می تواند در یک ثانیه اجرا شود.

Hyper-Threading
این تکنولوژی به یک هسته مجزای پردازنده اجازه می دهد تا پردازش ها را در دو پردازنده مجازی بصورت موازی مدیریت کند.

تکنولوژی پردازنده
نوع معماری و تکنولوژی پردازنده عامل بسیار مهمی در انتخاب پردازنده مناسب برای سرور میباشد.

شاخص های انتخاب سرور مناسب
  • حافظه
  • پهنای باند
  • فضای دیسک
  • سرعت پردازنده
  • تکنولوژی های مورد استفاده
  • سرمایه گذاری و توجیه اقتصادی
  • پیش نیازهای سخت افزاری و نرم افزاری
منظور از Sub Domain چیست ؟

یک زیر دامنه خود دامنه ای است که بخشی از یک دامنه بزرگتر می باشد. به عبارت دیگر نامی است که قبل از Domain اصلی قرار می گیرد و با نقطه از آن جدا می شود به عنوان مثال yourdomain.com یک Domain است و sub.yourdomain.com یک Sub Domain است.

منظور ازpark domain چیست ؟

دامنه هایی که به یک دامنه اصلی اشاره می‌کنند و محتوای همه دامنه های پارک شده با دامنه اصلی که دامنه های پارک شده به آن اشاره می‌کنند ، یکسان است و اگر کاربر آن ها را در مرورگر وارد نماید ، باز هم صفحه مربوط به دامنه اصلی را مشاهده خواهد نمود . با استفاده از دامنه های جانشین شما می‌ توانید اشتباهات تایپی کاربران را اصلاح نمایید . برای مثال چنانچه نام دامین شما Domain.com است و کاربر Domain.ir را وارد نماید در صورتی که دامین دوم یعنی Domain.ir را ثبت کرده و آن را به عنوان دامنه جانشین Domain.com تعریف کرده باشید ، باز هم کاربر صفحه ‌ی اول سایت Domain.com را مشاهده خواهد کرد . شما می توانید کلیه ‌ی اسامی نام شرکت ، نام محصول و نام های مرتبط و ... را ثبت کنید و آن‌ ها را به عنوان دامنه جانشین (park domain) به وب سایت خود متصل نمایید . این عمل برای بالا بردن کاربران سایت شما بسیار مفید است و کار آنها را برای یافتن وب سایت شما بسیار آسان می‌ سازد .
دامنه های جانشین همچنین می توانند برای ایمیل ها نیز فعال شوند. در این صورت تمام نامه های الکترونیکی که برای "name@Domain.ir" ارسال شود بدست همان کسی خواهد رسید که از آدرس الکترونیکی "name@Domain.com" استفاده می کند.
دامنه های جانشین از هرنظر از جمله رکورد های DNS شبیه به دامنه معمولی بوده و ویژگی های یکسانی با آنها دارند. تنها تفاوت آنها با دامنه های معمولی در آن است که این دامنه ها هیچ فایلی از خود ندارند و به فایل های دامنه ای که جانشین آن شده اند ، اشاره می کنند.

منظور از Addon Domain چیست ؟
با استفاده از Addon Domain شما قادر هستید در فضای سایت خود ، اقدام به میزبانی چندین دامنه با محتوای متفاوت از یکدیگر کنید. برای هر دامنه که در قسمت Addon Domain اضافه شود ، در فضای سایت تان شاخه ای با همان نام دامنه ایجاد می گردد که می توانید فایل های مربوط به آن سایت را در آن قسمت قرار دهید.
البته Addon Domain تفاوت ظاهری خاصی ندارد. فرض کنید شما صاحب دامنه http://main-domain.com هستید . اکنون ، یک دامنه به نام http://add-on-domain.com ثبت می کنید . ولی می خواهید مطالب متفاوتی با سایت دیگرتان داشته باشد. این کار با استفاده از Addon Domain امکان پذیر است .
منظور از Domain Forwarding چیست ؟

منظور از Forward کردن دامنه ، ارجاع یک دامنه ثبت شده به دامنه یا آدرس URL دیگری می باشد . به عنوان مثال نام دامین شما Domain.comاست و کاربر Domain.irرا وارد نماید در صورتی که دامین دوم یعنی Domain.irرا ثبت کرده و آنرا به عنوان Domain Forwarding تعریف کرده باشید ، هنگامی که دامنه Domain.irرا در مرورگر وارد می کنید ، بلافاصله بعد از کلیک Enter دامنه اصلی وبسایت Domain.com در Address Barمرورگر نمایش داده می شود.

تفاوت Park Domain و Domain Forwarding؟

تفاوت Park با Redirect یا Forward در این است که ، وقتی دامنه Park شده را در مرورگر وارد می نمایید ، هیچگاه دامنه اصلی نمایش داده نمی شود و مانند این است که دامنه اصلی سایت را وارد کرده اید ، این در حالی است که در Redirect یا Forward ، زمانی که دامنه Redirect یا Forward شده را در مرورگر وارد می کنید، بلافاصله بعد از زدن دکمه Enter دامنه اصلی وبسایت نمایش داده می شود.