هزینه
در واقع شما همه قابلیتهای یک سرور اختصاصی را با کسری از هزینه های آن خواهید داشت.

قابلیت اطمینان
سازوکار تهیه نسخه پشتیبان به صورت لحظه ای امنیت داده های سرور مجازی را تضمین می کند.

مدیریت پذیری
ابزارهای تعبیه شده در مجازی ساز نصب برنامه ها و تغییر و به روزرسانی آنها را فورا انجام می دهند.

انعطاف پذیری
ارتقاء منابع اختصاص یافته برای یک سرورمجازی، در صورت نیاز به منابع بیشتر به راحتی قابل انجام است.

VPS یا سرور مجازی چیست ؟

VPS که مخفف Virtual Private Server به معنای سرور اختصاصی مجازی می باشد و گاهی از آن به عنوان VDS یا Virtual Dedicated Server نیز نام می برند، به طور ساده به سرویس های میزبانی فضایی گفته می شود که همانند یک سرور اختصاصی مستقل با دسترسی سطح بالا به سرور عمل مینمایند. لکن بصورت چندگانه و با هم بر روی یک سرور فیزیکی قرار می گیرند. به عبارت بهتر، با استفاده از تکنولوژی مانند Virtuozzo و با بهره گیری از سخت افزارهای بسیار قوی و پیشرفته، یک سرور فیزیکی به چندین VPS با امکانات یکسان یا متفاوت تقسیم می شود.
هر VPS بنا به تعریف اولیه، سهم خاصی از منابع سرور از قبیل پردازنده، حافظه اصلی، فضای دیسک سخت، پهنای باند و... را به صورت اختصاصی و تضمین شده در اختیار خواهد داشت. به عنوان مثال، یک VPS می تواند شامل ۵۱۲ مگابایت از ۸ گیگابایت حافظه اصلی سرور را به صورت تضمین شده به همراه ۵۰ گیگابایت فضای ذخیره سازی و ۵۰۰ گیگابایت پهنای باند ماهیانه باشد. این بدین معنا است که صرف نظر از میزان مصرف سایر VPS های موجود بر روی سرور، VPS مورد مثال ما تحت هر شرایطی به ۵۱۲ مگابایت از حافظه اصلی سرور دسترسی خواهد داشت.
هر VPS به طور کاملاً جداگانه عـمـل می کنـد در نتیجـه VPS هـای موجود بر روی یک سـرور می توانند از سیستم های عامل متفاوت و نرم افزارهای مختلف و نسخه های متفاوتی استفاده نمایند. بر فرض یک VPS دارای لینوکس Fedora، دیگری دارای CentOS به عنوان سیستم عامل های سـرور خواهند بود. همین امر در رابطه با VPS های با سـیسـتـم عامل وینـدوز نیـز صادق می باشد. همچنین تعریف Name Server های اختصاصی ، نصب ASP, PHP , MySQL , .NET و سایر برنامه ها با نسخه دلخواه ، نصب و اجرای كلیه برنامه ها، DLL ها، ... بطور كامل در كنترل و اختیار هر مشترك میباشد.
مهمترین مزایای استفاده از VPS ها در مقایسه با سایر سرویس های میزبانی :
۱. استقلال عملکرد
۲. هزینه بسیار کمتر VPS ها نسبت به سرورهای اختصاصی
۳. دسترسی بالاتر نسبت به سرویس های نمایندگی (Reseller/Shared Hosting)
میباشد ، بگونه ای که هزینه VPS ها در بسیاری از اوقات یک پنجم تا یک دهم هزینـه سـرور های اختصاصـی بوده ولی تمامی امکانات آنهـا را دارا می باشد. همچنین هر VPS میتواند به تعداد دلخواه IP معتبر اختصاصی نیز داشته باشد. در مجموع از دید کاربر نهایی، VPS درست همانند یک سرور اختصاصی بوده و کاربر به هیچ عنوان تفاوتی را در نحوه عملکرد و کیفیت خدمات این دو مشاهده نخواهد کرد.
سرور اختصاصی مجازی (VPS) برای صاحبان وبسایت‌هایی که به منابع سیستمی بیشتر و قابل اطمینان‌تر نیاز دارند و یا به ترافیک بیشتری احتیاج دارند و قصد دارند تا سایت و یا کسب و کار خود را گسترش داده و به تجارت الکترونیک بپردازند انتخابی ایده آل است. VPS با در اختیار گذاشتن قابلیت استفاده از سیستم عامل‌های مجزا و مستقل و شخصی سازی‌ها میتواند برای صاحبان کسب و کار امنیت بالاتری به ارمغان بیاورد.

امتیاز

امتیاز: 99.32% - 31 votes
99%

چرا سرور مجازی

مزایای سرور مجازی نسبت به هاست اشتراکی

کنترل
با دراختیار داشتن دسترسی root، یا Administrator شما به راحتی می توانید پیکربندی سرور را تغییر دهید، برنامه های مورد نظر خود را نصب نموده یا تغییر دهید، که به هیچ وجه در میزبانی اشتراکی مقدور نیست.

امنیت
فایل سیستم شما کاملا مجزا از سایر مشتریان خواهد بود و مطمئن خواهید بود که از دسترس آنها دور است و بدین ترتیب امنیت بیشتری برای شما تامین خواهد شد.

مجزا بودن و کارایی
سرور مجازی شما از منابع اختصاص یافته گارانتی شده برای خود به صورت کامل می تواند استفاده کند و امور مشتریان دیگر سرویس شما را تحت تاثیر قرار نخواهد داد.

سرور , سرور مجازی , VPS , سرور اختصاصی , مجازی سازی سرور
مزایای سرور مجازی نسبت به سرور اختصاصی

هزینه
در واقع شما همه قابلیتهای یک سرور اختصاصی را با کسری از هزینه های آن خواهید داشت.

قابلیت اطمینان
سازوکار تهیه نسخه پشتیبان به صورت لحظه ای امنیت داده های سرور مجازی را تضمین می کند.

مدیریت پذیری
ابزارهای تعبیه شده در ویرچوزو (Virtuozzo) نصب برنامه ها و تغییر و به روزرسانی آنها را فورا انجام می دهند. نرم افزار Virtuozzoo یک نرم افزار شرکتی یا به زبانی بهتر یک راهکار برای میزبانی سرویس های سرور مجازی یا VPS ها می باشد. اگر با کنترل پنل هایی مثل cPanel یا WHM کار کرده باشید باید بدانید که این دو مورد برای هاستینگ های اشتراکی و هاست های Reseller ای مورد استفاده قرار می گیرند و اما Virtuozzo زمانی به کمک شما می آید که شما می خواهید هاستینگ سرورهای مجازی را مدیریت و خدماتی از این قبیل را ارائه دهید. Virtuozzo یک سرویس نرم افزاری است که مالک آن شرکت Parallels می باشد ، شرکتی که شما آن را با محصولات دیگری مثل Plesk می شناسید و در حوزه مدیریت VPS ها و هاستینگ در دنیا معروف است. Virtuozzo به شما خدمات مجازی سازی بر پایه و اساس سخت افزار را می دهد ، شما این نرم افزار را بر روی سیستم عامل خودتان نصب می کنید و از آن به بعد می توانید از سیستم عاملی که وجود دارد N سیستم عامل ایزوله ارائه دهید. در واقع Virtuozzo یک مکانیزم مجازی سازی با استفاده از Container است و برای سرویس دهندگان هاستینگ بسیار می تواند مقرون به صرفه باشد زیرا نیازی به داشتن چندین سرور برای ارائه خدمات نخواهند داشت و با یک سرور مجازی می توانند چند VPS در اختیار مشتریان قرار بدهند.

استفاده از ظرفیت های خالی
هر سرور مجازی قادر است تا در صورت خالی بودن ظرفیتهای سیستم و عدم استفاده از آن بوسیله سرور مجازی دیگر در صورت نیاز، از همه آن استفاده کند.

انعطاف پذیری
ارتقاء منابع اختصاص یافته برای یک سرور مجازی، در صورت نیاز به منابع بیشتر به راحتی قابل انجام است.